.
 • Śląski język serca

  Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Śląski język serca Stowarzyszenia Młody Radlin

  20-tego marca 2013 w radlińskim MOK-u odbyło się spotkanie z cyklu "Śląski język serca". Spotkanie to, cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony starszych jak i młodszych. Dyskusję poprowadził Daniel Jakubczyk. Udział w spotkaniu wzięli: Maria Kostrzewa poetka z Tworkowa, Jerzy Buczyński- radliński pisarz, dr Maria Kopsztejn nauczycielka, propagatorka śląskiej kultury i mowy. Wśród widowni znaleźli się lokalni samorządowcy, burmistrz miasta Barbara Magiera, wiceburmistrz Zbigniew Podleśny, przedstawiciele radlińskich stowarzyszeń.
  Tematem dyskusji był problem języka naszych ojców i dziadków naszej godki. Języka, który jest częścią naszej tożsamości, którą próbuje się stłamsić. Mówiono o utopcach, bebokach, bogatym śląskim folklorze, tym jakie pełnić role w wychowywaniu kolejnych pokoleń. Poruszono problem braku odpowiednio przygotowanej edukacji regionalnej. Jak zauważono dziecko na poziomie klasy drugiej szkoły podstawowej wie gdzie jest syrenka warszawska, gdzie jest smok wawelski, a nie wie nic o ziemi na której się urodziło. Mówiono o potrzebie organizowania podobnych spotkań, by krzewić śląskie tradycje. Wierze w to, że na Śląsku jest wielu fantastycznych ludzi, którzy potrafią tą kulturę promować powiedziała dr Maria Kopsztejn.
  Pan Jerzy Buczyński zaprezentował między innymi swoja nową książkę, Godulowa Saga Rzecz o Karolu Goduli. Pani Maria Kostrzewa opowiedziała o swojej twórczości i przygodzie z internetem, przeczytała jeden ze swoich wierszy.
  Podkreślono bogatą historię Radlina, żywe tradycje dzięki wciąż górniczemu charakterowi miasta. Wspomniano o magicznej Kolonii Emma, największym i najlepiej zachowanym osiedlu robotniczym z przełomu XIX i XX wieku na terenie powiatu wodzisławskiego. Radlin jest miastem w którym Śląska mowa ma się dobrze i coraz więcej ludzi ją pielęgnuje. Należy tutaj wspomnieć, że kilka tygodni wcześniej radliński magistrat przyłączył się do akcji "Godomy po Ślonsku".

  Dziękujemy współorganizatorom, Ruchowi Autonomii Śląska i Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Radlinie.

   

 • .